12.05.2022
FCC zorganizowało upcyklingowy konkurs z okazji Światowego Dnia Recyklingu
Z okazji Światowego Dnia Recyklingu, którego obchody przypadają w dniu 18 marca, FCC Polska zorganizowało konkurs na najciekawsze przetworzenie odpadów w duchu upcyklingu.
W dobie pogłębiającego się kryzysu klimatycznego liczy się każdy, nawet najmniejszy gest, który wspomoże regenerację naszej planety. Warto więc dostrzec, że odpady, które na co dzień produkujemy, mogą stanowić zasoby do tworzenia zupełnie nowych przedmiotów użytkowych. Taka forma wtórnego ich przetwarzania nazywana jest upcyklingiem. FCC, jako nowoczesne przedsiębiorstwo, stawia sobie za cel szerzenie tego typu dobrych praktyk. Misja ta stanowi podstawę do aktywizacji społeczeństwa, czego owocem jest zorganizowany przez FCC konkurs, polegający na nadaniu nowego życia starym przedmiotom.
Zadanie konkursowe skierowane było zarówno do internautów, jak i do placówek dydaktycznych oraz polegało na zaprezentowaniu upcyklingowych dzieł w komentarzach pod dedykowanym postem zamieszczonym na fanpage’u FCC Polska. Ocenie podlegał również krótki opis, zawierający podstawowe informacje na temat stworzonych przez uczestników projektów.
Jak się okazało – ilu ludzi, tyle wspaniałych pomysłów, ponieważ zgłoszeń konkursowych otrzymaliśmy kilkadziesiąt! I tak oto z worków na śmieci, plastikowych nakrętek, smyczy reklamowych, czy chociażby maty do zwijania sushi powstały prawdziwe dzieła. Wybór zwycięzców był naprawdę trudny, dlatego zdecydowaliśmy się przyznać więcej nagród, niż pierwotnie zakładaliśmy. Spośród prac konkursowych wyłoniliśmy więc aż siedmiu zwycięzców.
Oto nagrodzone projekty:
1. Schowek na akcesoria do butów
Wykonany przez Panią Annę schowek na akcesoria do butów, to niezwykle praktyczny wynalazek, który znajdzie zastosowanie w każdym domu. Stworzony został z puszki po kawie, starego paska, klepki parkietowej oraz maty do sushi.
2. Robot
Upcyklingowy robot będący rezultatem pracy zespołowej przedszkolaków z Tarnobrzegu zachwycił nas od pierwszego wejrzenia, ponieważ 5-latki wykazały się niezwykłymi umiejętnościami artystycznymi. Ich dzieło powstało ze starych kartonów, nakrętek, folii i płyt CD.
3. Torebka
Przyciągająca wzrok torebka została wykonana przez Panią Marię, która od lat zajmuje się nadawaniem drugiego życia nieużywanym już przedmiotom. Projekt powstał z gazety przetworzonej w wiklinę papierową. Swój kolor torebka uzyskała dzięki kawie, którą została pomalowana.
4. Pani Wiosna
Wykonana przez 4-latki z przedszkola w Tarnobrzegu Pani Wiosna to prawdziwe dzieło sztuki. Powstała z gazet, odpadów foliowych, drewnianych wiórów oraz tekturowe rolek po materiałach.
5. Kurtka
Designerska kurtka uszyta przez Panią Gabrielę wzbudza prawdziwy zachwyt. Smycze reklamowe, które miały trafić do kosza, zostały uratowane i wykorzystane na nowo w niecodzienny i pomysłowy sposób. Powstała z nich upcyklingowa, wyróżniająca się z tłumu odzież, której z pewnością nie powstydziliby się najlepsi projektanci.
6. Zabawka ,,Konik"
Grupa 6-latków z przedszkola w Bystrej Podhalańskiej w kreatywny sposób wykorzystała odpady i stworzyła niezwykle pomysłową zabawkę – konika. Do projektu użyto plastikowych butelek, opakowań po jogurtach, niepotrzebnych zakrętek do słoików, worka na śmieci, ściereczki kuchennej oraz zawleczek z puszek.
7. Osiołek
Uroczy osiołek, zbudowany przez grupę 3-latków z tarnobrzeskiego przedszkola, to projekt, który został przez nas wyróżniony. Do jego wykonania wystarczyło kilka gazet, plastikowe butelki, rolki po papierze, skrawki kartek i materiału.
Cieszymy się, że tak licznie wzięli Państwo udział w naszym konkursie i wszystkim Wam gratulujemy genialnych pomysłów – jesteśmy pod wrażeniem zaangażowania i kreatywności. Mamy również nadzieję, że nasz konkurs zachęcił Państwa do dalszych przygód z upcyklingiem.