16.09.2020
ZABRZE: Przeciwdziałanie uciążliwościom zapachowym

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Zabrza wprowadzmy dodatkowe działania zapobiegające występowaniu uciążliwości zapachowych pochodzących z procesów przetwarzania odpadów w naszym zakładzie.
W stosunku do już wdrożonych przez nas działań antyodorowych wprowadzamy dodatkowo:
- Obowiązek zamykania bram do hal przetwarzania odpadów w godzinach kiedy zakład nie pracuje.
- Ponadto w hali przyjęć zmieszanych odpadów komunalnych wprowadziliśmy wydłużony, 24-godzinny okres pracy instalacji dezodorującej.
- Na czas zapowiadanych niekorzystnych warunków atmosferycznych (temperatura i ciśnienie) wstrzymaliśmy mechaniczne przetwarzanie odpadów biodegradowalnych (zielonych) oraz ich wywóz.
- Świeżo przetworzone odpady biodegradowalne już są pokrywane dodatkowo warstwą Glebovitu, który będzie służyć jako naturalny filtr redukujący uciążliwości odorowe.
Bardzo poważnie podchodzimy do tematu uciążliwości zapachowych i robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zlikwidować, te które pochodzą z naszego zakładu. Podjęliśmy więc także decyzję o zamontowaniu dodatkowego rozwiązania – bariery antyodorowej wokół obszaru przetwarzania i kompostowania odpadów zielonych. Uruchomienie instalacji przewidujemy na pierwszą połowę października tego roku. System ten to tzw. mokra bariera antyodorowa, która jest bardzo zaawansowaną metodą neutralizacji uciążliwych zapachów. Polega ona na zamgławianiu pod wysokim ciśnieniem roztworu wodnego z neutralizatorem zapachu. Specjalistyczne dysze emitują mgłę, a zdyspergowany roztwór antyodorowy posiada wysoką zdolność wychwytywania cząstek odorowych, a następnie ich neutralizowania. Mikroskopijne rozmiary cząsteczek roztworu pozwalają także na ich długie utrzymywanie się w powietrzu, co powoduje wydłużenie efektu neutralizacji nieprzyjemnego zapachu. System może pracować 12 miesięcy w roku 24h/7, w każdych warunkach pogodowych. Przewody wysokociśnieniowe wraz z dyszami rozpylającymi zamontowane zostaną na słupach kompozytowych na wysokości ok. 5m. Bariera ta ogrodzi obszar, na którym mogą przebiegać procesy potencjalnie złowonne i zabezpieczy przed rozprzestrzenianiem się substancji złowonnych poza obszar ograniczony barierą.
Do czasu uruchomienia bariery odorowej, miejsca przetwarzania odpadów biodegradowalnych chronione są przez armatkę zamgławiającą powietrze środkiem dezodorującym.
Zapewniamy ponadto, że dokładamy wszelkich starań, aby wywiązać się z założonego harmonogramu hermetyzacji instalacji – do połowy października uruchomimy w całości system oczyszczania, który będzie filtrował powietrze procesowe z hali przetwarzania mechanicznego oraz z hermetyzowanych obiektów zakładu.
Stale obserwujemy nasze procesy i na bieżąco wprowadzamy modyfikacje, aby nasza działalność nie była uciążliwa dla mieszkańców. Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe sygnały i współpracę Urzędowi Miasta – wierzymy, że wspólnie uda nam się wypracować optymalny model pracy instalacji.
fot. 1. bariera antyodorowa
fot. 2. armatka niwelująca przykry zapach
fot. 3. spryskiwanie kół środkiem odorobójczym