Twoje decyzje – Zasada 5 R
Papier
Nie toleruje pudełek po pizzy, gdyż te często mają zabrudzenia. Nic nie brzydzi go bardziej, niż zużyty ręcznik papierowy czy zabrudzony papier do pieczenia.
Dlatego do niebieskiego pojemnika wyrzucamy torby papierowe, kartony, gazety, papierowe opakowania, książki (choć te ostatnie warto komuś oddać).
Absolutnie nie wyrzucamy kartonów po mleku czy soku - powinny trafić do żółtego pojemnika. Również nie wyrzucamy tapet, pieluch oraz zatłuszczonych ręczników papierowych - ich miejsce jest w odpadach zmieszanych.
Papier można przetwarzać kilka razy. Odzyskany papier, wykorzystywany jest do produkcji nowego papieru, serwetek, banknotów, a także filtrów do kawy.
Metale i tworzywa sztuczne
Kiedyś ktoś wrzucił do niego płytę CD i od tego momentu zaczął układać rymy. Sam siebie nazywa, królem hip-hopu, chociaż sam chętniej słucha metalu.
Luzak, który chętnie przyjmie foliówki, puste plastikowe opakowania, puszki po jedzeniu czy napojach, a także folię aluminiową.
Uważa, że ma wystarczająco dużo energii i nie trzeba go doładowywać bateriami! Dlatego prosi, aby ich do niego nie wrzucać, tylko oddawać do specjalnych punktów. Nie akceptuje również aerozoli, puszek po farbach czy sprzętu AGD – to należy zawieźć na PSZOK.
Do żółtego pojemnika wyrzucamy kartony po napojach, plastikowe opakowania, reklamówki, folię aluminiową, metalowe odpady, takie jak np. puszki…
Absolutnie tutaj nie wrzucamy:
Aerozoli, powinny one trafiać na PSZOK lub do pojemników na odpady niebezpieczne
Puszek po farbach - ich miejsce jest w PSZOK. Baterii, również powinny skończyć w PSZOK lub w zbiórkach w centrach handlowych, jako odpady niebezpieczne. Sprzęty AGD oraz RTV, powinny trafić na PSZOK lub w miejsce gdzie są zbiórki elektroodpadów.
Z 35 plastikowych butelek może powstać jedna bluza polarowa! Aluminium można przetwarzać wielokrotnie, a co najważniejsze, nie wpływa to na jego jakość!
BIO
Pojemniki BIO są wyjątkowo kapryśne.
Mimo, że ogólnie kojarzą się nam z odpadami związanymi z żywnością, często zapominamy, że nie tolerują one nic, co jest pochodzenia zwierzęcego.
Pojemniki na BIO chętnie przyjmują resztki roślinne – kto z nas chociaż raz nie ususzył w domu kwiatka? Ponadto, z kuchni, resztki owoców oraz warzyw skorupki jaj, a także fusy po kawie i herbacie. A jeżeli chodzi o ogród, to trawę, liście, cienkie gałązki oraz inne pozostałości roślin.
Absolutnie nie wyrzucamy mięsa oraz wędlin, kości oraz odchodów zwierzęcych, które powinny trafić do odpadów zmieszanych (czarny pojemnik).
Odpady BIO mogą zostać przetworzone na nawóz. Dlatego warto dbać o dobrą segregację BIO.Szkło
Pojemnik na szkło - trochę zawadiacki kawalarz trochę szlachcić Czemu? W swej nazwie ma szkło, lecz nie każde przyjmie. Niech nikogo nazwa nie zmyli. Wzdryga się na samą myśl o tym, że ktoś wrzuca do niego szklankę, choć przecież jest ze szkła! Na samą myśl, że ktoś wyrzuca do niego potłuczone lustro czy szybę dostaje palpitacji serca. Za to z chęcią przyjmuje wszelkie szklane odpady opakowaniowe - butelki po sokach, słoiki, a także różne, szklane opakowania po kosmetykach.
Absolutnie nie wyrzucamy luster, żarówek, szyb oraz okien, które powinny trafić na PSZOK.
Odpady zmieszane
Wariat wśród pojemników! Przyjmie wszystko, czego nie przyjmą pozostałe pojemniki, poza odpadami niebezpiecznymi (!). Nie jest wybredny, a jego zawartość wykorzystywana jest, m.in. do produkcji paliwa alternatywnego (RDF)
Poza żartem o paragonie lubi też ten:
Jak się czuje człowiek, który właśnie dowiedział się, że szklanek nie wyrzuca się do szkła?
- Zmieszany -
Do czarnego pojemnika wyrzucamy wszystko to, co nie znalazło miejsca w pozostałych pojemnikach i nie jest odpadem niebezpiecznym. Między innymi: zniszczone zabawki, odpady higieniczne, zepsutą żywność, brudny papier czy odchody zwierzęce.
Odpady zmieszane są przetwarzane mechanicznie i biologicznie. Duża część zawartości czarnych worków jest ponownie wykorzystywana do produkcji RDF, czyli paliwa alternatywnego. Natomiast z reszty robiony jest kompost, który jest wykorzystywany na terenach poprzemysłowych oraz na składowiskach odpadów.Nasza rola
Zabieramy Twoje odpady
Nasi pracownicy zabierają Twoje odpady, które następnie trafiają od Zakładów Przetwarzania Odpadów.
Przetwarzamy Twoje odpady
Gdy odpady trafią do zakładu przetwarzania, są sortowane i trafiają do odpowiednich strumieni odpadów. Część z nich rusza w dalszą drogę do odpowiednich odbiorców - recyklerów. Te, które zostają u nas, poddawane są obróbce mechanicznej oraz biologicznej i dzięki temu, również zyskują nowe życie.
Odpady, których nie da się w żaden sposób odzyskać, składujemy na naszych składowiskach, gdzie w specjalnych warunkach są zabezpieczone tak, by w żaden sposób nie miały wpływu na środowisko naturalne, ludzi i zwierzęta.
Zajmujemy się tym, co dla Ciebie jest już odpadem
Zgodnie z naszą misją – Service for the Future - zajmujemy się Twoimi odpadami z myślą o przyszłości, naszym środowisku i zdrowiu. Zabieramy i przetwarzamy Twoje odpady w sposób odpowiedzialny i bezpieczny.
