Ďalšie zhodnocovanie odpadu nad rámec triedeného zberu
Od 1. januára 2025 je na skládku možné ukladať len komunálny odpad, ktorý prešiel mechanicko-biologickou úpravou. Na splnenie tejto požiadavky slúžia technológie zariadení na úpravu zmesového komunálneho odpadu.
Mechanicko-biologické triediace zariadenie pretrieďuje zmesový komunálny odpad, aby sa z neho vyťažilo všetko, čo je možné využiť ďalej ako surovinu alebo alternatívne palivo.
Zmesový komunálny odpad sa priváža do našich centier odpadového hospodárstva, kde sa v prvom, mechanickom kroku, zbaví recyklovateľných materiálov. V druhom, biologickom kroku sa biologicky stabilizuje.
Mechanická časť pozostáva z drvičov, separátorov a sít. Cieľom je oddeliť využiteľné zložky (kovy, plasty), separovať biologicky rozložiteľné časti a zabezpečiť drvenie a homogenizáciu materiálu. Výstupmi z linky mechanickej úpravy odpadu sú kovy, ktoré sú odovzdané zmluvným organizáciám na zhodnotenie; materiály určené pre výrobu paliva z odpadov alebo na ekologické zneškodnenie, ako aj materiál, ktorý bude možné použiť ako technologický a konštrukčný materiál.
V druhej fáze biologickej stabilizácie dochádza k vytvoreniu prostredia pre baktérie bez prístupu alebo s prístupom vzduchu s cieľom stabilizácie biologicky rozložiteľných zložiek. Dochádza tak k obmedzeniu tvorby metanogénych plynov. Cieľom je zníženie objemu a hmotnosti odpadu a redukcia biologickej aktivity. Biologicky stabilizovaný odpad bude následne upravený alebo zneškodnený ekologickým spôsobom.
Cieľom mechanicko-biologickej úpravy odpadov je zvýšiť podiel využiteľných odpadov nad rámec zavedeného triedeného zberu a znížiť celkový objem odpadu uloženého na skládku. V porovnaní so skládkovaním ide o environmentálne šetrnejší spôsob nakladania s odpadmi.
Prevádzkovateľ: FCC Slovensko, s.r.o. – prevádzka Zohor
FCC Trnava, s.r.o.