RDF (Refuse Derived Fuel) - Paliwo z Odpadów
Definicja RDF
RDF (Refuse Derived Fuel), czyli paliwo z odpadów, to przetworzone odpady komunalne i przemysłowe, zyskujące status paliwa. To efektywny sposób na odzyskiwanie energii z odpadów, które inaczej trafiłyby na składowisko.
Skład RDF
Powstaje głównie z frakcji kalorycznych odpadów – tworzyw sztucznych, papieru, tekstyliów. Kluczowe jest usunięcie zanieczyszczeń, takich jak metale i szkło.
Produkcja RDF
Odpady zmieszane, dostarczane do zakładu przetwarzania odpadów są przesortowywane, by odzyskać z nich wszystko, co można przetworzyć. W pierwszej kolejności wysortowuje się odpady, które mogą zostać przetworzone celem odzysku surowców, a następnie odpady mogące stanowić źródło energii. W Polsce odpady mogące podlegać termicznemu przekształceniu obecnie wykorzystuje się głównie w elektrociepłowniach, cementowniach i spalarniach odpadów niebezpiecznych i nie niebezpiecznych. Część odpadów wywożonych jest także za granicę do tamtejszych elektrociepłowni i spalarni.

Zalety RDF
Zalety RDF Redukcja metanu
Ograniczenie emisji metanu (gazu cieplarnianego) powstającego na składowiskach. (do potwierdzenia)
Ochrona zasobów
Zmniejszenie zapotrzebowania na paliwa kopalne i wykorzystanie odpadów jako surowca. 1 tona paliwa wyprodukowanego przez FCC z odpadów to oszczędność 600 kg oleju opałowego lub ponad 800 kg węgla kamiennego.
Niższe koszty energii
RDF może być tańszy niż tradycyjne paliwa, obniżając koszty produkcji energii.
Gospodarka Obiegu Zamkniętego (GOZ)
RDF wpisuje się w ideę GOZ, promując odzyskiwanie i ponowne wykorzystanie zasobów.

Dlaczego RDF?
RDF to stabilne źródło energii, o przewidywalnych parametrach. Pozwala na efektywne wykorzystanie odpadów, redukując negatywny wpływ na środowisko i obniżając koszty energii. Jest to realna alternatywa dla paliw kopalnych, wspierająca zrównoważony rozwój.
Nasza firma stale się rozwija, dbając o ciągłe doskonalenie i realizację nowych inwestycji, tak, by jak najlepiej spełniać oczekiwania klientów. Jako jeden z liderów na rynku produkcji paliwa alternatywnego, Grupa FCC proponuje alternatywę dla tradycyjnych metod gospodarowania odpadami. Współpracujemy z elektrociepłowniami i cementowniami z całej Polski. Dzięki temu zmniejszamy negatywny wpływ odpadów na środowisko, odzyskujemy z nich cenną energię z odpadów, oraz ograniczając ich wywóz na składowiska.
Mamy nadzieję, że przepisy prawa i wzrost świadomości ekologicznej sprawią, termiczne przetwarzanie odpadów, zostanie w pełni docenione jako ważny element zrównoważonej gospodarki o obiegu zamkniętym, przyczyniając się do lepszej przyszłości dla nas wszystkich.
KONTAKT
W celu uzyskania dodatkowych informacji o ofercie Grupy FC w Polsce, skontaktuj się z naszymi przedstawicielami.
