7. 1. 2025
FCC Slovensko, s.r.o. je signatárom Charty diverzity
Koncom novembra 2024 sa v Bratislave uskutočnilo stretnutie signatárov Charty diverzity, ktorého súčasťou bolo aj slávnostné prijatie deviatich nových signatárov. Podpisom Charty diverzity sme sa oficiálne zaviazali k vytváraniu rozmanitého, rešpektujúceho a bezpečného prostredia pre našich zamestnancov.
„Ľudské práva musia byť chránené a zaručené všetkými štátmi v rámci Skupiny FCC, rešpektované, podporované a dodržiavané v súlade s právnym rámcom každej krajiny. Ochranu a rešpektovanie ľudských práv považujeme za rozhodujúci prvok kultúry a hodnôt Skupiny FCC. Uplatňujeme ich na všetky naše činnosti. Podstatou je rešpektovanie dôstojnosti jednotlivcov a ich základných práv. Politiku dodržiavania ľudských práv, inklúzie a diverzity deklarujeme v najvyššom internom štandarde, v Etickom kódexe Skupiny FCC. Naším cieľom je vytvárať férové a rozmanité pracovné prostredie, ktoré podporuje profesionálny a osobný rozvoj,“ konštatuje Country manažérka skupiny FCC na Slovensku, Ing. Eva Mikulášiová. „Status signatára Charty diverzity potvrdzuje naše iniciatívy zamerané na vytváranie obohacujúceho pracovného prostredia, v ktorom neexistuje diskriminácia žiadneho druhu a podporuje sa rozmanitosť,“ dodáva Eva Mikulášiová.
Charta diverzity Slovensko má od svojho vzniku v roku 2017 už 166 signatárov z rôznych sektorov aj oblastí pôsobenia. Je to dobrovoľná iniciatíva podporovaná Európskou komisiou spolu s Európskou platformou pre Charty diverzity, ktorá v štátoch EÚ podporuje šírenie a zdieľanie princípov, dobrej praxe a skúseností na tému manažmentu diverzity. Na Slovensku sa tvorbe Charty diverzity venovala organizácia DIVERSITY PRO, ktorá má za cieľ osvetu o rozmanitosti a inklúzii na pracovisku zameriavajúc sa na témy LGBT, spolu so skupinou firiem v rámci združenia Shared Services Centier pri Americkej obchodnej komore.
Stále viac signatárov si uvedomuje, že charta diverzity znamená “strong business case”. Od podpísania charty a zavedenia princípov rozmanitosti si signatári všimli zlepšenie vo viacerých CSR oblastiach. 47 % z opýtaných signatárov charty si všimlo ohľaduplnejšie správanie u zamestnancov, 46 % označilo za prínos menej konfliktov na pracovisku (kvôli vekovým či kultúrnym rozdielom), 46 % signatárov zhodnotilo chartu pozitívne z hľadiska získania a udržania talentovaných zamestnancov. Podľa 25 % signatárov má diverzita vplyv na celkovú výkonnosť podniku.
Čo sa týka vzťahu chárt k jednotlivým cieľovým skupinám, najviac sú zamerané na tieto témy: rovnosť pohlaví (48 %), vek (46 % seniori, 45 % mladí ľudia), zdravotné postihnutie (44 %), etnický pôvod (28 %), sexuálna orientácia (16 %)…
Signatári charty berú politiku rozmanitosti a inklúzie naozaj vážne a aplikujú konkrétne opatrenia. Približne 2/3 signatárov (66 %) zahrnulo diverzitu do svojej firemnej kultúry. 56 % signatárov integrovalo diverzitu do svojej externej a internej komunikácie. 46 % signatárov preskúmalo svoje HR procesy s ohľadom na politiku rozmanitosti.
(Zdroj: Charta diverzity Slovensko)